Üdvözöllek az ANDRO-Média BLOG-on!
A világ első mobiltelefonos hívását 1973. április 3-án kezdeményezte a motorolás Martin Cooper, aki Dr. Joel Engelt hívta fel a Bell Labs-nél. Ehhez azonban még csak egy nagyon kezdetleges mobiltelefon prototípust használtak, és ezt követően még tíz évet kellett várni arra, hogy felbukkanjon az első, immár kereskedelmi forgalomban is kapható mobil.
24 évvel ezelőtt továbbították az első SMS-t, vagyis rövid szöveges üzenetet - egy karácsonyi üdvözletet - a Vodafone angol hálózatán. Az SMS máig a legnépszerűbb adatalapú mobilszolgáltatás a világon, 2016-ban közel 5 milliárd aktív felhasználóval.
És ez még csak a kezdet, szép lassan beszivárgott életünk minden kis zeg-zugába a mobilszféra. Szép lassan megjelentek az apróbb alkalmazások, a JAVA támogatás, kamera modulok, a mobilinternet (WAP, GPRS), végül komoly operációs rendszereket kaptak a masinák. Manapság játszhatunk, fényképezhetünk, zenét hallgathatunk, vagy épp videotelefonálhatunk régi barátainkkal sok ezer km-rel arréb is akár. Igen-igen...A mobiltelefon elsődleges célja manapság igencsak háttérbe szorult, hiszen nem az a lényeg, hogy tudjunk beszélni másokkal a kötöttség kis szikrája nélkül is (na jó, a hosszú akku idő még mindig nem megoldott), hanem, hogy milyen HARDWARE-el szerelt, milyen APP-ok (aplikáció, alkalmazás) futnak gond nélkül a készüléken, vagy, hogy milyen gyorsasággal nyitja meg azokat hiszen a mai világban az idő pénz. Három fő irányba indult el a mobilrendszerek fejlesztése: Windows, iOS, Android ("BBerry-t szándékosan nem említve, mert arról külön tárgyalunk a fúziója miatt"). Mi utóbbival fogunk foglalkozni, és bemutatni a legjobb alkalmazásokat, hiszen milliós tételben vannak jelen fizetős, és ingyenes alkalmazások a WEB-en, vagy a GOOGLE saját áruházában a PLAY Store-ban, arra pedig kinek van ideje, hogy mindegyiket végignézze? (-Remélhetőleg nekünk :) )
Beszéljünk kicsit az ADROID-ról, mint operációs rendszerről:
Az ANDROID Linux KERNELT használó mobil operációs rendszer amit elsősorban érintőképernyős mobil eszközökre (okostelefon, táblagép) terveztek. Fejlesztését az ANDROID Inc. kezdte el, amit 2005-ben a GOOGLE felvásárolt, majd az OHA nevű szövetség folytatta. A fejlesztők JAVA nyelven írhatnak rá alkalmazásokat, az eszközt a Google által fejlesztett Java programkönyvtárakon keresztül vezérelve. Az első valóban ANDROID OS-el érkező készülék 2008 októberében jelent meg!
Az Android 1.0 platform 2008. október 21-én került kiadásra Apache licenc alatt, amely - egy szűk fanatikusokból álló rétegen kívül - nem nyerte el igazán az átlagfelhasználók tetszését. A platform stabilitása megfelelő volt ugyan, inkább a használhatósága volt nehézkes, sok esetben pedig a kinézete sem volt megfelelő. A HTC által gyártott G1 is inkább csak koncepció-telefon volt - elősegítendő a fejlesztők munkáját, illetve felkeltendő a cégek érdeklődését -, mint használható mobil eszköz.
2010-ben a GOOGLE bemutatta a Nexus referenciakészülék-termékcsaládját, amit külsős cégek gyártanak. A Google összeállt a HTC-vel, és bemutatták a Nexus ONE mobiltelefont, amin már az Android 2.1 volt elérhető.
Még ebben az évben bejelentették az utódot, amit már a SAMSUNG gyártott, a NEXUS S-t, ami már az újabb 2.3-as Android-ot futtatja.
2011 év végén jött az újabb Galaxy NEXUS, szintén a Samsung műhelyéből. Ezen már az Android 4.0 Ice Cream Sandwichfutott.
2012 júniusában megjelent az első Nexus tablet a NEXUS 7, majd ezt követte a NEXUS 10. Mindkét tableten az Android 4.1 volt megtalálható.
2012 Novemberébe jelent meg a NEXUS 4, amit az LG gyártott, Android 4.2-vel.
2013-ban jött az újabb NEXUS 5 szintén LG gyártmány. Ezen az akkor legújabb Android 4.4 KitKat futott.
2014 októberében mutatták be a jelenleg legújabb Nexus-t a NEXUS 6-ot (MOTOROLA) és a NEXUS 9-et (újból a HTC), amiken az Android 5.0 Lollipop található
Most mindenki felkiálthat, hogy "De ez így nem helyes, mi van a többi gyártó rendszerével??"
Természetesen minden gyártó amelyik ezen nyílt rendszerre alapoz szeretne egy kicsit többet adni, kicsit mássá válni, mint a piaci ellenfeleik, ezért elkezdett az ANDROID rendszer verziószámon belül is ezer, meg ezer felé ágazni. Egyedi SKIN-ek, UI-ok (felhasználói felületek), és különböző olyan CUSTOM ROM-ok, melyeket lelkes amatőrök, vagy garázsfejlesztők tákoltak össze. -Sok esetben sokkal jobban, mint egy-egy neves gyártó fejlesztői-
Ilyen CROM-okról a későbbiekben sokat fogunk még tárgyalni,
Mint azt fentebb olvashattátok eléggé tág felhasználási kört kaptak mobilkészülékeink, melyből egyenesen következtethető, hogy a HARDWARE-es kiépítés is jócskán megváltozott. Az első ANDROID rendszerek 200Mhz-es CPU-val (ARM), 32Mb ROM, és szintén ekkora RAM-al rendelkeztek. Ahogy az az informatika világában lenni szokott, az újdonságok gyakorlatilag óráról-órára érkeztek hozzánk, így manapság már nem ritka a 8 (esetenként 16) fedélzeti maggal rendelkező processzor, WiFi modul (vezeték nélküli hálózat), BT szabvány, a 4-6Gb RAM, és a hozzájuk csatolt igen komoly grafikus chipset, és az akár 128Gb tárhely. Arról nem beszélve, hogy ezt a különböző felhőszolgáltatásokkal szinte végtelenségig növelhetjük. csak bírjuk adatforgalommal, és sebességgel. Hála Istennek, ehhez a mobilszolgáltatók jócskán hozzájárulnak, hiszen már nem újdonság a 4G szolgáltatás, mely gyors, és stabil hálózatot kínál a WEB eléréshez, és nem ritka manapság a korlátlan adatmennyiség felhasználhatóság sem.
Ezekről a témákról fogunk részletesen beszélni, alkalmazások bemutatásán keresztül a továbbiakban!
ANDRO-Média